„Nic dwa razy się nie zdarza” pisała w swoim wierszu szacowna laureatka literackiego Nobla Wisława Szymborska. Pisząc swój wiersz nie mogła wiedzieć, że w rabczańskim szpitalu odbędzie się przełomowe wydarzenie w stuletnim życiu pani Stanisławy Zębali. Opisywana już wcześniej na naszej stronie wiekowa pacjentka pojawiła się ponownie w minioną sobotę w oddziale okulistycznym, aby zoperować drugie oko i całkowicie odzyskać tak bardzo potrzebny wzrok. Druga operacja to ostatni etap długiego procesu powrotu do świata wrażeń wizualnych. Nowy wzrok dający nadzieję, pobudzający wrażeniami, dający impuls witalności, pozwoli energicznej i optymistycznej starszej Pani śmiało spoglądać w kolejne lata drugiego stulecia życia. Życia, które prowadzi każdy z nas zdrowych, nie zwracając w codziennym pośpiechu uwagi na to jak bardzo zależni jesteśmy od naszych oczu. Nie tylko w aspekcie czysto organizacyjnym życia, ale i psychologicznym. Pani Stanisława mimo swego wieku nadal jest pełna ciekawości świata i głodna wiadomości - jej ulubionymi programami telewizyjnymi są teraz wszelkiego rodzaju programy informacyjne, które namiętnie ogląda. „Aż trudno oderwać wzrok” - mówi nasza pacjentka. Zawsze lubiła przyrodę, kwiaty - teraz może znów zadbać o swój ogródek i cieszyć się feerią barw i soczystą zielenią przydomowych rabatek. Póki energia w człowieku, umysł sprawny i ciało nie odmawia posłuszeństwa,  a tak jest w przypadku naszej witalnej stulatki – wciąż na jej twarzy gości uśmiech - oznaka nieskrępowanego optymizmu. Tak długie życie nauczyło panią Stanisławę czerpać radość z każdej chwili, z czynności prostych, codziennych. „Nie przejmować się i nie umartwiać na zapas” - to jej dewiza i skrzętnie skrywany sekret długowieczności. Ilu z nas tak potrafi w dzisiejszym pełnym stresu i pośpiechu świecie?

Nic dwa razy