Szpital Miejski w Rabce-Zdroju sp. z o.o.

Życzenia z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarki i Położnej

Email Drukuj PDF

Już od 44 lat Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki obchodzony jest 12 maja, w  dniu urodzin twórczyni nowoczesnego pielęgniarstwa – Florence Nightingale, która urodziła się w 1820 r. we Florencji. Jako młoda kobieta zdecydowała, że chce zostać pielęgniarką, a ze względu na sprzeciw rodziców było to możliwe tylko dzięki jej wytrwałości i stanowczości. Naukę zawodu rozpoczęła w 1851 roku. Po objęciu stanowiska przełożonej w Zakładzie Opieki dla Chorych Dam w Londynie w 1853 r. prowadziła szkolenia dla pielęgniarek, dbała o ich wiedzę i wykształcenie tym samym dążąc do jak najwyższego poziomu świadczonych usług medycznych w tym szpitalu. Podczas Wojny Krymskiej opiekowała się brytyjskimi żołnierzami w szpitalach wojskowych. Po zakończeniu wojny została ekspertem Armii Brytyjskiej ds. wojskowej służby pielęgniarstwa. W 1860 roku założyła pierwszą Szkołę Pielęgniarską przy Szpitalu św. Tomasza w Londynie. Wydarzenie to jest uważane za początek pielęgniarstwa zawodowego na świecie. Była autorką wielu opracowań, w których opisywała znaczenie pielęgnowania w przebiegu leczenia, hospitalizacji i powrotu do zdrowia pacjentów. Zmarła 13 sierpnia 1910 roku w Londynie.

Dziś nazywana jest twórczynią współczesnego pielęgniarstwa. Wypracowała standardy opieki nad chorymi, metody pielęgnacji, wykreowała też obecny wizerunek pielęgniarki. Trzy lata przed śmiercią otrzymała brytyjski Order Zasług, a już po jej śmierci na placu Waterloo w Londynie stanął pomnik ku jej czci.

 Życzę wszystkim pielęgniarkom, pielęgniarzom i położnym wielu pomyślnych dni, szczęścia w życiu osobistym i rodzinnym, determinacji i entuzjazmu w codziennych często żmudnych i trudnych obowiązkach  budując zarazem pozytywny wizerunku pielęgniarki i położnej w społeczeństwie.

 

                               prezes Zarządu

                               Małgorzata Skwarek

 

kwiatki